3. 10. Bohumil

Zítra: František

Změna velikosti písma

Počasí

Úterý Zataženo 28/13 °C
Středa Polojasno 19/11 °C
Čtvrtek Zataženo 19/11 °C
Pátek Skoro jasno 20/13 °C

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie

Historie

Kamenná HorkaObec Kamenná Horka leží blízko Svitav, na silnici směrem na Hřebeč. Obcí dříve procházela zemská hranice a ta ji dělila na dvě osady, na Kamennou Horku v Čechách a Kamennou Horku na Moravě. V roce 1950 se však obě osady sloučily do dnešní podoby. K dominantě obce patří bezpochyby farní kostel sv.Máří Magdaleny. První zmínka o něm pochází ze 14.století. Kostel je svým původem gotický, přestavěn byl později barokně a to v roce 1749, sochy pochází až ze století devatenáctého.

Kolem kostela je hřbitov a k zajímavostem určitě patří několik dochovaných starých náhrobků, ten nejstarší pochází z roku 1590. Vstup do kostela vede hranolovou zvonicí, která vznikla ve druhé polovině 15.století. Zvonice má jehlanovitou střechu s bedněným patrem na dřevěných krakorcích. Před hřbitovem stojí kamenný kříž z roku 1836.

Vznik obce se datuje kolem roku 1266, kdy byla vydána listina i s pečetí olomouckého biskupa Bruna na hradě Mírově. Roku 1270 byla již ves založena s názvem Hermansdorf. Roku 1642 tudy táhli Švédové a ves vyplenili. Roku 1715 postihl ves mor. Po třicetileté válce patřila ves rodu Forbergerů. Obecní pečeť z roku 1793 byla výchozím materiálem pro návrh nové obecní symboliky Kamenné Horky. Historickou památku obce tvoří Kostel sv. Máří Magdaleny – původně gotický kostel, přestavěn v roce 1749.

Původní zvonice z druhé pol. 15. století, která stojí před kostelem - slouží jako vstupní brána na hřbitov, se zvonem z r. 1530. Kříž stojící před hřbitovem z roku 1836. Obec má v současnosti 309 obyvatel. Leží na západní straně Hřebečského masívu na křižovatce tzv. solných cest. V obci je pohostinství, kulturní dům, obecní úřad, sportovní areál. Bohaté lesní komplexy v okolí obce jsou vhodné pro turistiku a cykloturistiku. Na katastru obce se nachází Televizní vysílač Kamenná Horka, uvedený do provozu roku 1989, vysoký 96 m.